Отдых и туризм в Николаеве
Базы отдыха, санатории, гостиницы, музеи, театры Николаева

ТІЦ Миколаїв » Розваги та відпочинок » Миколаївський зоопарк

Миколаївський зоопарк

З великими втратами Акваріум пережив громадянську війну. І 25 червня 1922 р, відбулося друге урочисте відкриття Миколаївського Госакваріума.

Цього року його відвідало близько 40 тисяч чоловік. Відвідування було безкоштовним. До 1923 р. Миколаївський Госакваріум був на утриманні місцевого наросвіти, потім був переведений на держбюджет, а з березня 1934 р. - на бюджет міста.

У 1925 році при Акваріумі був відкритий зоологічний відділ, і він став іменуватися Акваріум-Зоосад. З Асканії-Нова були привезені бізони, верблюди, яки, олені, муфлони, страуси. Спеціально для зоосаду були придбані ведмеді, вовки, лисиці, мавпи. Територія була збільшена до 0,75 га. Побудовано вольєри для копитних тварин, клітини хижаків, розбитий парк.

Тут відвідувач знаходить дивні види лабірінтових риб: гурамі, макроподія, екзотичні вуалехвости, жівородкі, землеводние Аксолотль та інші. Тут зібрані представники морських і річкових вод всієї земної кулі. Всі різноманітне творчість природи тут - в акваріумі - видно наочно. Від рибки крихітної буквально в шпилькову головку до величезної японської саламандри, від африканських гуппі до риби-шар з Ост-Індії ...

Зоологічний сад містить велику колекцію птахів - від мініатюрних колібрі до величезних орлів, групу папуг, какаду, журавлів ... Є колекція мавп різних порід ... крокодили, вовки, ведмеді, лисиці, бики, удави, зубри, олені та інші тварини. Багато в Акваріум-Зоосад рідкісних рослин і крім того, в ньому зібрана вся фауна Миколаївщини.

У 1928 р. штат зоосаду складався з 9 чоловік. Н.П. Леонтович, його родина і деякі співробітники жили на території парку.

У 1934 р. почалися нічим не обгрунтовані репресії Н.П. Леонтовича і його сім'ї.
А 28 липня в 1937 р. він був заарештований за дикому звинуваченням у зв'язках з контрреволюційно налаштованою інтелігенцією та участі у військово-офіцерської організації. За сімейною легендою Н.П. Леонтович помер у Тамбовської в'язниці в 1940 р. Проте, ці дані нічим не підтверджуються, в Тамбові його ніколи не було. Дата і місце смерті Леонтовича достеменно не відомі.

4 грудня 1935 в Акваріум-Зоосад на посаду наукового працівника приходить Федір Григорович Ничик, який закінчив Одеський інститут профосвіти та аспірантуру Одеського Державного науково-біологічного інституту.

З приходом в Зоосад Нічікова робота була поставлена на наукову основу: стали проводитися лекції, екскурсії, консультації. У 1937 р. він засновує гурток юних біологів, один з перших гуртків Юннатський Гуртківці брали участь в республіканських семінарах у Києві. У 1940 р. вони представили дві роботи: "Нова порода кавових кроликів" і "Риби річок Південного Бугу та Інгулу".

Наш Акваріум-Зоосад стає широко відомим в країні, і його показують самим міським почесним гостям. 27 грудня 1940 Зоосад відвідали Любов Орлова і Григорій Александров і залишили мирні запис у книзі відгуків.

На 1 січня 1941 Акваріум-Зоосад налічував 135 видів тварин: ссавців 27 видів, птахів 37, 8 плазунів, риб 62. 16 серпня 1941 до міста увійшли німецько-фашистські війська. Зоопарк не був евакуйований.

Всі роки окупації зоосад був відкритий для відвідувачів. У вересні 1942 р. у зоосаді працювало 24 чоловік з місячним фондом зарплати 8505 крб.
У музеї зоопарку зберігаються справжні вхідні квитки того часу, надруковані українською та німецькою мовами, вартістю 50 коп. і 1 крб. Також у музеї є книга відгуків відвідувачів з 1937 по 1952 р. На жаль, три листа періоду війни з неї вилучено.

Під час відступу фашисти застрелили ведмедів і левів. Ось що пише в своїх спогадах Л.Є. Нічікова: "... Деяких тварин нам вдалося сховати в підвальному приміщенні і замаскувати вхід. На територію зоопарку сипалися осколки від вибухів на заводі, лунав гул від бомбардування. У хвіртку раз у раз стукали німці і поліцаї. Німці пропонували нам йти, тому що збиралися замінувати зоопарк. На щастя, зоопарк не замінували, ми залишалися на своєму посту ... "

Після звільнення міста 29 березня 1944, у книзі відгуків на другий день з'явився перший запис: "У звільненому Миколаєві вперше нам довелося відвідати Миколаївський Акваріум-Зоосад. Першими увійшли військова частина № 251. Безліч знищено німецькими загарбниками. Залишилися одні порожні клітини. Збереглися крокодили, золоті рибки, павичі і ще ряд, що, звичайно, нас і цим задовольнило на увазі руйнування. В акваріумах застигла вода. Золоті риби плавають під льодом. Від Н-ської частини командир взводу Чучков ".

Проте, гроші місто знайшов, і зоосад відновлювався. Було відремонтовано клітки хижих тварин, збудовано приміщення для дрібних хижаків на 11 секцій, басейн для водоплавних птахів.

З 1948 року Акваріум-Зоосад був перейменований в Миколаївський зоопарк. У цей час він перебував у підпорядкуванні облвиконкому, відділу культосвітроботи і фінансувався обласним бюджетом.

У 50-ті роки колекція зоопарку була значно збільшена. У ній з'явилися пуми, сніжний барс, білі ведмеді, плямиста гієна, гімалайський ведмідь. У 1955 р. привезли індійську слониху Мері, яка, за переказами старожилів, була подарована Н.С. Хрущову прем'єр-міністром Індії Джавахарлалом Неру.

У 60-ті роки колекція тварин нараховувала понад 200 видів близько 2000 примірників. Загальна площа приміщень для тварин становила лише 1267 м2.
У 1970 р. почалося будівництво на новій території. Грошей, як завжди, не вистачало, і будівництво велося вкрай мляво. У деяких міських керівників виникла думка, що зоопарк простіше закрити.

Але з 1974 р. зоопарк почали будувати методом народного будівництва. Більше 100 організацій міста і області вели будівництво. Основним рушієм його був голова міськвиконкому І.М. Канаєв. Щотижня на території зоопарку він проводив планерки з будівельниками і співробітниками зоопарку, строго запитуючи з усіх. Ми дуже цінуємо цю людину. Він для нас завжди бажаний гість.

У 1978 р. на площі перед зоопарком була встановлена скульптура "Мауглі та Багіра", що стала нашою емблемою (автор Інна Юріївна Макушина).

З року в рік фахівці зоопарку займаються комплектуванням колекції. Сьогодні вона нараховує 377 видів 2800 особин. Близько 80 видів, занесених до Міжнародної Червоної книги. Це найбільша колекція в Україні. Більше 50 видів тварин серед українських зоопарків представлені тільки у нас. За результатами нашої роботи зоопарк першим серед зоопарків України в 1993 р. був прийнятий до Європейської асоціації зоопарків та акваріумів (EAZA). Ми беремо участь в 18 Європейських програмах розведення рідкісних видів (ЕЕР). Миколаївський зоопарк входить до Євро-Азіатську Регіональної асоціації зоопарків та акваріумів (ЕАРАЗА), в Міжнародну Систему Обліку Тварин (ISIS).

З 1988 р. в зоопарку існує музей його історії. Матеріали для створення почали збирати ще на початку 80-х. У музеї представлені документи, фотографії, особисті речі Леонтовича, Нічікова, спогади співробітників, колекція черепів і опудал тварин, колись жили в зоопарку, колекція яєць, картоплани і путівники інших зоопарків. Це єдиний музей в зоопарках України. Музей дуже важливий для зоопарку, тому що він є носієм пам'яті.

Сьогодні в зоопарку працює згуртований колектив, в якому є ядро однодумців. Ветеранами зоопарку вже можна назвати Валентину Макарівна Якуніну, Клавдія Яківну Бондаренко, Тетяну Григорівну Бондаренко, Віру Павлівну Бившеву, Ірину Василівну Конкіну, (вони працювали ще на старій території), Леоніда Антоновича Цуканова, Володимира Миколайовича Топчій, Люсю Федорівну Осику, Ганну Андріївну Панюшкіна, Андрія Андрійовича Урсалова, Сергія Олександровича Рубана, Валентину Олександрівну Шишенко, Марину Михайлівну Шалаєва, Юрія Євгеновича Кириченко, Лідію Семенівну Обухівський, Людмилу Іванівну Сорокопуд. Ці люди віддали зоопарку по 20 і більше років.

13 січня 2001 урочисто був піднятий прапор зоопарку - перший прапор серед зоопарків СНД. Прапор був піднятий депутатом Верховної Ради України В.С. Горбачовим, заступником міського голови Т.І. Бугаєнко та найстарішим працівником зоопарку В.М. Якунін. Перед підняттям прапор був освячений архієпископом Миколаївським і Вознесенським, владикою Питиримом. Ця подія символічно і є підтвердженням нашої впевненості у майбутньому.

2000 рішенням міськвиконкому був оголошений в місті Миколаєві роком зоопарку.
Миколаївському зоопарку 100 років. За ці роки він пережив падіння і підйоми, невдачі та успіхи. Ми ніколи не знали легких часів. Ними наш зоопарк любов - любов до тварин. Тільки нашими спільними зусиллями ми збережемо мир диких тварин.
З 7 по 10 вересня 2001 року в зоопарку була проведена Міжнародна науково-практична конференція. Її назвою і провідною темою стало гасло зоопарку «Тільки нашими спільними зусиллями ми збережемо мир диких тварин». У конференції взяли участь більше 60 чоловік з 29 зоопарків 10-ти країн. Європейську Асоціацію Зоопарків й Акваріумів представляв виконавчий директор Кун Броувер (Амстердам, Голландія).

До ювілею зоопарку вийшли з друку збірник статей конференції, путівник, буклет, картоплан, значок, настільна медаль. Національним банком України випущена ювілейна монета вартістю 2 гривні "100 років Миколаївському зоопарку». Укрпошта надрукувала ювілейні конверти з маркою. Під час проведення конференції проходило їх спеціальне погашення.

Ювілейним торжеств передувала величезна підготовча робота. Керівником оргкомітету був міський голова Володимир Дмитрович Чайка.
Була повністю реконструйовано площу перед зоопарком (архітектори О.П. та В. П. Попови, виконавець робіт «Гліноземпромстрой», директор В. А. Кондратюк). Художником Володимиром Пахомовим були виконані і встановлені нові художні ворота.

9 вересня 2001 відбулося урочисте відкриття нової площі та пам'ятника засновнику зоопарку Н. П. Леонтовичу. Автори пам'ятника Інна, Юрій та Віктор Макушини. Того ж дня були урочисто відкриті літні вольєри для левів і тигрів, які добудував «Гліноземпромстрой».

5 вересня 2001 Миколаївський зоопарк був нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України за значний внесок у справу захисту та охорони природного багатства.

8 листопада 2002 Миколаївський зоопарк був відзначений почесним Дипломом Міжнародного Академічного Рейтингу популярності та якості «Золота Фортуна» і нагороджений Кришталевим Рогом Достатку. Рейтинг «Золота Фортуна» був заснований у 1993 році.

Вперше такої високої нагороди був удостоєний зоопарк. Миколаївський зоопарк по праву заслуговує на визнання його як кращого зоопарку України і як установи, що сприяє економічному і культурному процвітанню нашої держави.
Отримана нагорода значно підвищила статус Миколаївського зоопарку і стала потужним стимулом для подальшого вдосконалення роботи, спрямованої на збереження світової фауни та екологічне виховання населення.

У травні 2003 року Миколаївський зоопарк першим із зоопарків України прийнятий до Всесвітньої асоціації зоопарків і акваріумів (WAZA). Організація ця була створена в 1946 році. Зараз вона об'єднує 210 кращих зоопарків і акваріумів світу. У завдання WAZA входить координація роботи з розведення в неволі рідкісних видів тварин, їх розселення в природі, а також екологічна просвіта населення та навчання фахівців-біологів.

18 березня 2004 в Миколаєві проведена прес-конференція міського голови Чайки В.Д. з презентацією нагород зоопарку.
Вперше в 2003 році в Україні проходив конкурс якості продукції «100 кращих товарів і послуг». Конкурс проводився під патронатом Президента України Кучми Л.Д. і Кабінету Міністрів.

За результатами загальнодержавного етапу Миколаївський зоопарк визнаний переможцем у номінації «Обслуговування» з врученням державного знаку якості.

Нагородження відбулося 15 березня 2004 року в Національному Палаці «Україна» м. Київ.
У квітні 2004 року вступив у дію новий вольєр для домашніх тварин "Дідова хата". Об'єкт побудований завдяки спонсорській допомозі ТОВ «Миколаївський глиноземний завод» і ДП «Дельта-Лоцман». Оформлена в фольклорному стилі подвір'я стало не лише своєрідним музеєм сільського побуту Півдня України, але й будинком для кіз, овець, курей, індиків, гусей та інших тварин. Відвідувачі «Дідової хати» можуть поспілкуватися з ручними звірами і птахами, погодувати їх.

24 квітня 2004 миколаївський міський голова Чайка В.Д. і директор глиноземного заводу Овчинников Ю.Г. відкрили новий вольєр. А благословив це добре починання архієпископ Миколаївський і Вознесенський владика Питирим.

7 січня 2006р. в Миколаївському зоопарку відзначали Різдво Христове. Святковий захід проводився в своєрідному етнографічному музеї зоопарку - на території «Дідової хати». Господар та господиня обійстя Іван і Марія - зустрічали гостей, юних артистів недільної церковної школи, молодіжний хор з різдвяними піснями, юннатів зоопарку зі святковим виступом. Гості зоопарку дізналися, які звичаї та прикмети пов'язані зі святкуванням Різдва на Україні.

З 1 травня 2006 р. у Миколаївському зоопарку працює «Сад живих тропічних метеликів». Екзотичні метелика вільно літають, можуть сісти на руку відвідувачам саду. Сад живих метеликів відкритий в зоопарку завдяки зусиллям ентомолога-аматора Олега Ословского, багато років організовує в Миколаєві виставки колекцій комах. Тепер же живі комахи та павукоподібні експонуються в спеціально спорудженому приміщенні, розташованому на центральній алеї Миколаївського зоопарку. Крім метеликів, тут можна побачити павуків-птахоїдів, каракурта, палочніков, гігантських тарганів.

1 травня 2006 р. у Миколаївському зоопарку було урочисто відкрито «Пам'ятний знак співдружності зоопарків Світу». Він розташований на центральній площі перед входом до зоопарку і являє собою велику восьмигранну клумбу, на якій ростуть різноманітні квіти. Клумба облицьована полірованим червоним гранітом. По центру клумби стоїть стовп, на якому закріплені п'ять покажчиків, зорієнтованих за сторонами світу так, щоб вони вказували напрямок до зоопарків і відстань до них. На цих покажчиках вказані зоопарки Москви, Києва, Токіо, Тайпея, Нью-Йорка, Йоганнесбурзі, Мельбурна, Лондона, Вашингтона, Амстердама. На полірованої поверхні граніту, яким облицьована клумба, зазначені: Ленінградський зоопарк, Ашгабатскій, Харківський, заповідник Асканія - Нова, Ялтинський зоопарк, зоопарк Елизово, Рівненський зоопарк, Кельнський зоопарк, Роттердамський, Казанський, Колчестерскій, зоопарк Сан-Пауло, Брно, Пермі, Баку, Єревана, Таллінна, Калінінградський зоопарк, зоопарк Ростова-на-Дону, міста Вишків, Росток, Мінський зоопарк, Одеський, Ташкентський, Порт Лімпні. Вони також знаходяться на тих сторонах клумби, які звернені в бік цих зоопарків. Миколаївський зоопарк звернувся до всіх зоопарках світу з проханням надіслати трохи своєї землі. На протязі декількох місяців ми отримували цю землю. 13 травня, при великому скупченні людей, земля, надіслана нам з усіх континентів, з 34-х зоопарків Миру, була урочисто внесена в клумбу. На клумбі встановлено пам'ятний камінь, на якому написані такі слова: - Ці квіти ростуть на землі, надісланої з різних зоопарків світу, як символ девізу Миколаївського зоопарку «Тільки нашими спільними зусиллями ми збережемо мир диких тварин». Нам здається, що такий пам'ятний знак дуже символічний. Ми продовжуємо збір землі зоопарків Миру і наступного року на свято «День землі» вся зібрана за рік земля, буде також урочисто внесена в цю клумбу, будуть висічені назви нових зоопарків - учасників.

6 жовтня 2006 о 16.00 в Миколаївській бібліотеці ім. М. Кропивницького відбулася урочиста презентація двох книг. Перша - збірка, що включає біографічну статтю «Мій Леонтович» (автор - В. Н. Топчий) та п'єсу «Сніданок у міського голови» (автор - М. Троянов). Книга була видана миколаївським підприємством «Можливості Кіммерії» на кошти, надані банком «Аваль» (директор Прудкий Сергій Васильович). Книга розповідає про трагічну долю міського голови, засновника Миколаївського зоопарку Миколи Павловича Леонтовича. Друга книга - третє видання путівника по Миколаївському зоопарку «Навколо світу за півдня» (автор В. Топчій). Вийшла книга у видавництві «Стилас» (м. Київ). Вона докладно знайомить з історією Миколаївського зоопарку і його колекцією. Цей путівник великого формату, повнокольоровий, багато ілюстрований.

18 грудня 2007 Миколаївський зоопарк та його співробітники отримали чергову високу нагороду. Всеукраїнський фонд сприяння міжнародному спілкуванню "Українське народне посольство» високо оцінив високий професіоналізм і безкорислива праця керівника та трудового колективу Миколаївського зоопарку в справі зміцнення міжнародного авторитету України. Директор Миколаївського зоопарку Топчий В.Н. був нагороджений «Орденом Святого Миколи Чудотворця» ІІІ ступеня, а колектив Миколаївського зоопарку «Золотою медаллю« За високий професіоналізм ». Эти почетные награды вручаются выдающимся людям и трудовым коллективам, которые своим многолетним трудом заслужили искреннюю благодарность и общее признание в обществе. Награждение было приурочено ко Дню Святого Николая Чудотворца и проходило в г. Киеве в Центральном доме учителя. Вручал награды первый Президент Украины Леонид Макарович Кравчук.

Директор зоопарка Топчий В.Н.

Адрес Зоопарка: Украина, г. Николаев, пл. Н. Леонтовича.

Телефоны: Тел.: +38(0512) 24-63-77, 55-60-45.

Факс: +38 (0512) 55-60-45.

Время работы зоопарка:

  • в зимний период с 8:00 до 17:00;
  • в летний - с 9:00 до 18:00;
  • в выходные и праздничные дни - с 9:00 до 19:00
  • БЕЗ ВЫХОДНЫХ.

 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

Інші новини:

  • Міжнародний День Землі
  • Областной Художественный музей им. Верещагина
  • Виставка UITT «Україна - Подорожі та Туризм»
  • Національний природний парк "Бузький Гард"
  • Курган у Миколаєві - давнє єгипетських пірамід?